İstanbul Şafak Hastanesi

Sağlıkta Şafak Vakti
Smaller Font Default Font Larger Font
Turkish Arabic English German Russian Spanish

"İstanbul Şafak Hastanesi" uzman hekim kadrosu ve kusursuz hizmeti ile, Gaziosmanpaşa'da size mükemmel bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

Hastanemiz 50 yatak kapasiteli olup ayrıca 25 makinalı diyaliz servisimiz bulunmaktadır. Uzman hekimlerden oluşan kadromuzla 24 saat siz kıymetli hastalarımızın hizmetinizdeyiz. 

 

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Hekim Arama

Hastanemizi Nasıl Seçtiniz?

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİNDE

AMELİYATSIZ KALICI PROTEZ/ORTEZ YÖNTEMİ
"Batan Tırnağınızı Sakın Çektirmeyin!"

 

Tırnak batması (batık tırnak), ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında oluşur.

Tırnak Batması Nedenleri

 1. En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları,
 2. İyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar,
 3. Devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışan kişiler),
 4. Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri,
 5. Obezite (şişmanlık),
 6. Tırnakların mantar enfeksiyonu vs.

Batan tırnağın etrafında şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık görülür ve bazen yaranın iltihaplanması ve yumuşak dokunun tepkisi ile tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler ve damarlardan zengin olan bir dokunun (granülasyon dokusu) oluşmasına neden olur (Resim 1-3).


Resim 1, 2 ve 3.Tırnak batmasından bazı örnekler


Resim 1


Resim 2

Resim 3

Tırnak batığı şiddetli ağrının yanı sıra sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri de ciddi boyutlarda etkilemektedir. Özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulur ve hastalar istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem yaşayabilirler. Hastalar bu problemi fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri tedavi etmeye çalışmakta olup pedikürcülere veya ayak sağlığı merkezlerine giderek çözüm aramaktadırlar. Bazenılık kompres, antibiyotik kullanımı, tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle tedavi edilmekte fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel nedenin düzeltilemediği için bir süre sonra tırnak batması tekrarlamaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar batmalar devam etmektedir.

Tırnak Batmasında Mevcut Tedavi Yöntemleri

Günümüzde uygulanan tedaviler cerrahi müdahalesi, lazer tedavisi, fenol gibi kimyasal maddelerin kullanımı ve elektrikli cihazla “koterizasyon” adlandırılan yakma yöntemlerinden ibarettir. Bu yöntemler bazen oldukça yan etkili ve sorunlu, bazen ise yetersiz olup sıklıkla batma sorunu tekrarlanır. Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnakta tekrar batma meydana gelir, çoğu zaman ise tırnak deforme ve bozuk yapıda uzar; maalesef bu durumun tedavisi ve tırnağı eski sağlıklı yapısına geri getirilmek mümkün olmamaktadır.


PROTEZ/ORTEZ YÖNTEMİ

“Plastik parça” yöntemi dünyada ilk kez 2005 yılında “protez/ortez” yöntemi olarak Avrupa Deri ve Zührevi Hastalıkları Akademisinin dergisinde “JEADV” yayınlanmış olup 2006 yılında "Türk Patent Enstitüsünce"  patent hakkı almış bir yöntemdir. 
Uygulaması basit ve önümüzdeki yıllarda tırnak batmasının ana tedavisi olacağı tahmin edilen “protez/ortez” yöntemi sırasında, herhangi bir kesik veya cerrahi yapılmamaktadır. Bölge uyuşturulduktan sonra tırnağın batan kısmının altına ince bir plastik tüp yerleştirilir
(Resim 4 ve 5).

Resim 4. Resim 3'de görülen tırnakta protez uygulaması

 

Resim 5. Çift taraflı tırnak batmasında protez uygulaması

Uygulaması ortalama 5 dakika süren bu yöntem oldukça pratik olup kanamaya ve hastanın aşırı heyecanına neden olmamaktadır. Plastik tüp bölgede ortalama 15 gün kalır; bu sürede hasta bir veya iki kez kontrol için doktora başvurur; plastik parça çıkartılıp bölge temizlendikten sonra protez tekrar yerleştirilir. Tedavi süresi bitince plastik parça kolaylıkla kaldırılır (Resim 6c).

Resim 6a. Tırnak batması

 

Resim 6b. Protez uygulaması

 

Resim 6c. 15 gün sonra

Bu yöntemle çeşitli ağırlıklarda tırnak batmaları olan ve bazen defalarca tırnak çekmesi ve çeşitli diğer tedavilerden sonuç alamamış 2000’in üzerinde hasta başarıyla tedavi edilmiş 1 yıllık takiplerde %6 gibi düşük oranda nüks (tekrarlanma) görülmüştür.TIRNAK BATMASI TEKRARLAR MI?

Tırnak batmasının tekrar edip etmemesi tamamen hastaya bağlıdır. Tedavi sonrası:

1.  Tırnak düz kesilmelidir: tırnak köşeleri dışarıda görülmelidir(Resim 7).

Resim 7. Tırnağın doğru ve hatalı kesilmesi

2.  Uygun ayakkabı kullanılmalıdır: sivri burunlu veya geniş olmayan ayakkabılar sakıncalıdır; spor ayakkabılar veya ön kısmı düz ve yumuşak olan ayakkabılar tercih edilmelidir;

3.  Ayak, uzun süren travmalar ve darbelerden (yoğun sporlar, hızlı yürümek, koşmak vs) korunmalıdır; aksi takdirde tırnak batması tekrarlayabilir.

 

 

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere,

Dr. Şehriyar Nazari

Sitede Ara!

Bizden Haberler

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Prev Next

Duyuru

Psikiyatri: Uzm. Dr. Faroogh Alizadegan hastanemizde hasta kabulüne başlamıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları: Uzm. Dr.Gülden Olcay hastanemizde hasta kabulüne başlamıştır.

ERKEN DOĞUM NEDİR? ERKEN DOĞUM NEDİR? Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji P…

ERKEN DOĞUM NEDİR? ERKEN DOĞUM NEDİR? Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş Yıldırım

21.11.2016 tarihinde Kanal 24 te canlı yayında Özel İstanbul Şafak Hastanesi Başhekimi Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş Yıldırım ''erken doğum ve prematü...

GEBELİK TAKİBİ NEDİR? Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş …

GEBELİK TAKİBİ NEDİR? Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş Yıldırım

19.03.2017 tarihinde Kanal 24 te canlı yayında Özel İstanbul Şafak Hastanesi Başhekimi Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş Yıldırım ''Gebelik Takibi'' konus...

Hangi sıklıkla Kadın Hastalıkları Uzmanına Başvurulmalı?

 Hangi sıklıkla Kadın Hastalıkları Uzmanına Başvurulmalı?

20.03.2017 tarihinde Tv 8 Günaydın Doktor programında Özel İstanbul Şafak Hastanesi Başhekimi Kadın Hastalıkları Doğum ve Jineonkoloji Prof. Dr. Bektaş YILDIRIM '' Kadın Doğum Do...

KANSERDE ERKEN TEŞHİS

KANSERDE ERKEN TEŞHİS

ÖZEL İSTANBUL ŞAFAK HASTANESİ BAŞHEKİMİ AYNI ZAMANDA KADIN HASTALIKLARI VE JİNEONKOLOJİ PROFESÖRÜ BEKTAŞ YILDIRIM, HİZMETİX DERGİSİ KASIM SAYISI ÖZEL ROPÖRTAJI:  ÖZEL İSTANBUL Ş...

anlasmalikurumlarbebeklerimizcheckupkatalognobetcieczaneulasim